... І дам Я їм в храмі Моєму та серед стін Моїх вічну пам'ять, краще синів і дочок; вічне ім'я Я дам їм, яке ніколи не зникне ...

(Йешаягу, 56: 5)




Євреї в Україні
Еврейские местечки
Синагоги Украины
Фотопрогулки
Фотографії євреїв та листівки з зображенням єврейського життя кінця 19 - середини 20 ст.
В объективе
Історія штетлів, фотографії, мапи областей з позначенням єврейських об'єктів
Путівники по містах України з адресами єврейських та інших пам'яток
Галереї архівних та сучасних фотографій синагог та єврейських громадських будівель
Евреи в городах Европы
По дорогам Идишленда
Шедевры різьблярського мистецтва єврейських та інших кладовищ; символіка та єпітафії
Фотопрогулянки по єврейським місцям Європи та історичним місцям Ізраїлю
Під час Голокосту була знищена унікальна культура єврейських містечок, що століттями формувалася на території Польщі і України. Мета нашого проекту - не дати цій культурі та її носіям назавжди вивітритися з історії країни, що стала для них батьківщиною, і з пам'яті всього світу.

У переліку міст і містечок присутні не тільки місця з єврейськими пам'ятками. Під час експедицій ми проїжджали велику кількість інших цікавих місць, безліч пам'яток природи, фортифікаційної і сакральної архітектури. Історія євреїв України невіддільна від історії самої країни, тому ми, акцентуючи увагу, в першу чергу, на єврейських об'єктах, не забуватимемо і про культуру, що їх оточувала. 

Єврейські кладовища

Євреї в Європі

По дорогам Идишленда
Унікальні явища, цікаві особистості, пам'ятки архітектури, історичні довідки

Євреї та Україна: тисячолітня історія

В кінці 18-го століття в результаті трьох поділів Речі Посполитої частина її територій, на якій вже кілька століть проживали євреї, приєднується до Російської імперії. Єврейська громада імперії згідно з переписом населення 1897 р. досягла чисельності до 5.200.000 осіб. У 1791 році при Катерині Великій була заснована смуга осілості, що визначала територію, за межами якої заборонялося проживання євреїв. До неї увійшли колишні польські землі, південні райони України і Крим. Саме смуга осілості багато в чому визначила формування штетлів - містечок, основний відсоток населення в яких складали євреї.

Після встановлення Радянської влади єврейське громадське життя було практично повністю знищене, метою більшовиків було розчинити єврейський народ в основній масі радянського населення. У цей період закривалися синагоги і єврейські школи, з іншого боку - у євреїв з'явилася можливість залишати межі містечка, будувати кар'єру. Штетли почали занепадати.

Після початку Другої світової війни Радянському Союзу відійшли Західна Україна і Західна Білорусь, Північна Буковина разом з північною і південною частинами Бесарабії були приєднані до Радянської України. На цих територіях проживало близько 1.750.000 євреїв, а також порядку 300.000 біженців із Західної та Центральної Польщі, окупованої Німеччиною. Напередодні німецького вторгнення в СРСР на території України (в сучасних кордонах) проживали близько 2,7 млн. євреїв. За чисельністю єврейської громади Україна займала (в середині 1941 р.) перше місце в Європі і друге в світі.

Рус   Укр   En

Синагоги України

Єврейські містечка

Фотопрогулянки

В об'єктиві: фотогалереї

Jewish Religious community of Zhmerinka
Ukraine, 23100, alley Khlibniy, 2
All rights reserved

Мій   штетл
Мій   штетл
Єврейські містечка України
Єврейські містечка України
Підтримати проект